Všichni výtvarníci

Alt Image Full

Sýkorová Eva

* 1967 v Plzni

Dětství jsem prožila s rodiči v plzeňské čtvrti Doubravka poblíž oblíbeného Špitálského lesa a v této lokalitě žiji dodnes. Studovala jsem zde také na gymnáziu (dnes Luďka Pika). Obor Čj - Vv na PF v Plzni jsem ukončila závěrečnou prací – souborem Ilustrací technikou leptu ke knize Karla Čapka Boží muka. (1990) Výtvarnou katedru vedl akad. mal. Milan Hes. Po studiu jsem krátce pracovala v UMPRUM odd. ZPČ Muzea v Plzni a učila na nově otevřené SUPŠ Zámeček.

Ilustrování knih pro děti je jedním z mých splněných dětských snů. První příležitosti přineslo osudové setkání s autorkou pohádek a rozhlasových her Jaroslavou Pechovou, které jsem vděčná za uvedení do světa dětské knižní tvorby i za dlouholeté přátelství. Ve spolupráci s nakladatelstvím Laguna vznikaly pohádkové knížky s přírodní tématikou: Strašuláci
(1993), O vykutáleném Melichárkovi (1995), Pohádky z Mechového lesa (1997), Čáry máry Bublifuk (2004). Také perokresby k mnoha vydáním hrníčkové kuchařky (1997–2013). Pro nakladatelství Axióma jsem připravila leporela pro nejmenší: S veveřičkou do přírody, S myšákem u nás doma (2003). Řadu knižních titulů přinesla dlouholetá spolupráce s hudebním vydavatelstvím Rotag. Mezi prvními byly Pohádky z mořské hlubiny autorky Václavy Ledvinkové a Pohádky z rozkvetlé louky a stříbrné tůňky autora Jindřicha Balíka (2001). K mým oblíbeným patří příběhy Marie Adamovské: Pohádky z Vesmíru (2003), O velké touze hvězdičky Zvídalky (2015), O Honzíkovi a horském skřítkovi (2017). S autorkou nás díky tomu rovněž pojí pouto milého přátelství. Marie Adamovská napsala také pohádkové příběhy o broučkovi Lokki. Brouček Lokki a Lesní zvířátka, Jak si brouček Lokki našel kamaráda. Jméno hrdiny je současně názvem firmy, se kterou již mnoho let spolupracuji.

Navrhujeme a vybavujeme dětské interiéry zejména pro zdravotnická zařízení a mateřské školy. Pro ně je také určena kniha Moje školka (Lokki 2014). Je plná her, básniček, obrázků i volného prostoru pro práce dětí. Několikrát jsem měla příležitost spolupracovat na přípravě učebnic pro základní školy: Prometheus – Svět čísel a tvarů (1997), Pracovní sešity  matematiky Fraus – Čítanka 6 pro ZŠ (2003), Hudební výchova 1 – cesta do světa hudby (2015).

Pro mne ojedinělá a krásná byla možnost podílet se realistickými kresbami na knize pro mládež od Ladislava Moulise S bráchou na Aljašce (Fraus 2002). Poutavý příběh pro mladé dobrodruhy je také ztvárněn v úžasné filmové podobě. Zajímavý byl projekt pro Zdravotní klauny. Pohádkové motivy byly pomocí výtvarné techniky air brush přeneseny na karoserie aut, se kterými jezdí klauni do nemocnic bavit děti. Pro Dětské centrum v Plzni jsem ve spolupráci s ředitelkou MUDr. Janou Tytlovou připravila knihu s obrázky a básničkami Mých prvních 5 let (2013). Dostane ji každé dítě na památku. Připomíná mu, že i když má někdo začátek života těžší, najdou se dobré duše, které se o něj s láskou postarají. Léta  spolupracuji s autorkou příběhů pro děti i dospělé, paní Svatavou Pavlovou.

Útlé knížečky s černobílými kresbami potěší seniory i všechny milovníky klidného děje se šťastným koncem. Pohádky strýčka Matěje (2000), Pohádkové příběhy z Krkonoš a podkrkonoší, O černém koni Lojzovi, O kladrubské kobyle Sněhurce (2019), O chrudimském koni Juráškovi (2021).

Žiji a pracuji v plzeňské Doubravce a k ní se také pojí některé realizace zejména maleb na fasády mateřských škol a také doubraveckého D klubu. Vnitřní výzdoba sloupoví ve 14.ZŠ byla jednou z mých prvních realizací a jsem ráda, že v nezměněné podobě zdobí tuto školu již desítky let. Cítím se být doubraveckým patriotem. S potěšením sleduji, jak se naše okolí proměňuje a stále vyvíjí k větší harmonii. Oceňuji zejména péči o vzrostlou zeleň, kterou považuji za jeden z nejvzácnějších darů předešlé generace. Děkuji všem, kteří o naši čtvrť pečují.